İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik Nedir, Nasıl Yapılır ?

İnşaat sonrası temizlik, otel, apartman ve benzeri binaların kaba inşaatları bittikten sonra profesyonel temizlik firması çalışanlarınca yapılan a dan z ye temizlik işlemlerini kapsar.

Nasıl Yapılır ?

  1. İnşaat bitiminde yetkili kişilerce temizlik firmasına başvuru yapılır.
  2. Alan yüzölçümüne göre temizlik firmasınca planlama yapılır.
  3. Takdir edilen sayıda temizlik personeli istihdam edilir.
  4. Uygun bir zamanda randevu verilir.
  5. Bütün alan a dan z ye temizlenerek işlem sonlandırılır.

İnşaat Sonrası Bina – Daire – Apartman – Ofis – Otel Temizliği


İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktaları

İnşaat sonrası temizlik için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. İlk aşamada bu işi yıllardır yapan, referansları bol bir temizlik şirketi seçmek gerekir.

Doğru insanlarla yola çıkmak her işte önemlidir.

  • Temizlik firması, kendi bünyesinde doğru çalışanları istihdam etmeli ve kaliteli temizlik ekipmanları kullanmalıdır.
  • Çalışanlar istekli ve işinde titiz olmalıdır.
  • İnşaat sonrası temizlik alan büyüklüğüne uygun sayıda temizlik görevlisi istihdam edilmelidir.

A-İnşaat Sonrası Yer Temizlik Püf Noktaları

İnşaat sonrası yer temizliği en zor ve dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir. Çünkü bütün yapılan sıva, boya, tesisat işlemleri sonrasında kalıntılar kalır. Bu kalıntılar kimi zaman harç gibi kuruduğunda sertleşen – taşlaşan temizliği zor kısımlara dönüşür.

Temizliği zorlaştıracak, vakit kaybına sebep olacak beton kalıntıları gibi alanlar varsa mutlaka temizlik şirketine bu durumdan haber verilmelidir.

Zeminde bulunan boya alçı harç kalıntıları önce kimyasal ilaçlarla yumuşatılarak daha sonra noktasal olarak kazıyıcı ve diğer ekipmanlarımızla temizliği yapılır.

Küçük sertleşmiş, kurumuş kısımlar harç kazıyıcı ile kazınarak çıkarılır.

İnşaat Sonrası Ev Temizliği Nasıl Yapılır

1:  Camlardaki bantları, harç ve boyaları özel kimyasal ilaçlarla yumuşatılıp cam kazıyıcı yardımıyla temizlenir. Daha sonra camlar özel aletlerle silinir.

2:  Zeminde bulunan boya alçı harç kalıntıları önce kimyasal ilaçlarla yumuşatılarak daha sonra noktasal olarak kazıyıcı ve diğer ekipmanlarımızla temizliği yapılır.

3:  WC ve lavaboların ve mevcut  fayansların uygun kimyasallarla temizliği yapılır.

4:  Mutfak dolaplarının iç ve dış temizliği yapılır.

5: Panjurların içten ve dıştan temizlenmesi.

6: Balkonların ve korkuluklarının temizlenmesi.

ofis-cam-temizleme

A-İnşaat Sonrası Cam Temizliği

Cam, yüzey olarak yer, duvar gibi alanlara kıyasla daha hassastır. Temizliğinde çok titiz davranmak gerekir. Cam temizliğinde doğru kimyasallar kullanılmalı, temizlik araçları cama zarar vermemelidir. En son iyice durulanmalı ve kurulanmalıdır.

 

cam-temizligi

B-İnşaat Sonrası Balkon Temizliği

Balkon temizliği, gerek inşaat sonrası gerekse ilerleyen zamanlarda yapılması gereken bir temizliktir. Ulaşması zor sütunlara dışarıdan vinç yardımı ile ulaşılarak temizlik gerçekleştirilir.

İçeriden balkona giriş yapılan kısımlar normal temizlik kapsamında temizlenir. Çıkması zor, düşme riski bulanan balkon uçları, kenarları dışarıdan araç yardımıyla yakınlaşılarak temizlenir.

balkon-temizligi-1
balkon-temizligi-3

C-İnşaat Sonrası Banyo Temizliği

İnşaat sonrası banyo temizliği, tesisatların döşenmesi sonrasında kalan kalıntılar ile boya ve fayans kalıntılarını kapsar. Bütün bunlar uygun temizlik kimyasalları ve gereçleri ile titiz bir şekilde temizlenir.

D-İnşaat Sonrası Derz Temizliği

İnşaat sonrası derz temizliği, özellikle banyo fayanslarının ara kısımlarında derz dolgu işlemi yapıldıktan sonra yüzeylerde kalan derz kalıntılarını kapsar. Fayans aralarında beyaz derz dolgusu güzel bir görüntü verirken diğer kısımlarda kalan fazlalıklar kötü bir görüntü oluşturur. Banya ve tualet temizliğinde çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

E-İnşaat Sonrası Duvar Temizliği

Duvarlar, yer yüzeylerinden sonra en çok kirlenen kısımlardır. İnşaat sonrası sıva ve boya işlemleri sonrası detaylı bir temizlik ihtiyacı olabilir. Bu noktada duvarların silinmesi ve kirlerden arındırılması sağlık için çok önemlidir.

F-İnşaat Sonrası Mermer Temizliği

İnşaat sonrası mermer temizliği titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. Mermer üzerine yapışan döküntüleri temizlerken mermere zarar vermeden bu işi yapmak gerekir. 

G- İnşaat Sonrası Merdiven Temizliği

Merdivenler en çok üzerinden geçilen alanlardır. İnşaat sırasında bütün inşaat malzemeleri merdivenler ve asansörler ile yukarı taşınırlar. Dolayısıyla bu kısımlar çok fazla kire, toza ve döküntülere maruz kalırlar. İnşaat sonrası merdiven temizliği mutlaka yaptırılması gereken bir temizlik çeşididir.

H- İnşaat Sonrası Fayans Temizliği

Merdivenler en çok üzerinden geçilen alanlardır. İnşaat sırasında bütün inşaat malzemeleri merdivenler ve asansörler ile yukarı taşınırlar. Dolayısıyla bu kısımlar çok fazla kire, toza ve döküntülere maruz kalırlar. İnşaat sonrası merdiven temizliği mutlaka yaptırılması gereken bir temizlik çeşididir.

I- İnşaat Sonrası Parke Temizliği

İnşaat sonrası parke temizliği yapılırken zemine uygun kimyasal dezenfaktanlar kullanılır ve parke temizlenirken şişmesi ve zarar görmesi engellenir.

İ- İnşaat Sonrası Pencere – Pimapen – Pvc Temizliği

Binaların hava almasına 

Seyrantepe Mahallesi ibrahim karaoğlanoğlu caddesi ispar iş merkezi 1.Kat Daire 270 Kağıthane / İstanbul info@gunisigitemizlik.com 0212 281 42 32